Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat


Nedan visas tävlingsresultat av Dalaporten Running Teams medlemmar.

Saknas några resultat, så meddela gärna till This is a mailto link

 

2018-10-14 DM Terräng lång, Ludvika (priotävling) 

M45, 8 km:

 

1. Jerker Sterneland         38:27        DM-guld    

 

2018-09-22 Black River Run, Västerås, 100 miles (161 km)

Män (46 fullföljande):

27. Jerker Sterneland               22:13:57    

 

2018-09-01 Hultsfreds Maraton

Män (10 fullföljande):

1. Jerker Sterneland                3:21:45    

 

2018-08-25 Fjällmaraton, Sälen (priotävling) 

Kvinnor 42 km (72 fullföljande):

4. Ann-Sofie Eliasson            4:21:19

Kvinnor 21 km (382 fullföljande):

160. Annika Hofling              2:40:00

171. Ann-Sofi Hofling           2:42:11

Män 21 km (330 fullföljande):

266. Pelle Eliasson                 2:50:41

Kvinnor 10 km (288 fullföljande):

161. Felicia Eliasson              1:26:28

168. Nellie Eliasson               1:27:05

Män 10 km (137 fullföljande):   

34. Charlie Eliasson               1:06:10

 

2018-07-08 Mora Trail (priotävling) 

Damer 45 km (7 fullföljande):

3. Anna Lindgren          5:04:47    

 

2018-06-30 Avesta Jernverks Varvultra (vår egen tävling) 

Kvinnor (6 fullföljande):

2. Sofi Däumichen               7 varv           50,75 km

5. Filippa Folkjern                3 varv          21,75 km

6. Kristina Kihlström            1 varv            7,25 km

 

Män (15 fullföljande):

9. Jerker Sterneland              6 varv             43,5 km

15. Ossian Kihlström            1 varv               7,25 km

 

2018-06-06 DM 10 000 m, Ludvika (priotävling) 

K40:

1. Sofi Däumichen          41:54        DM-guld

M45:

2. Jerker Sterneland         42:55        DM-silver    

 

2018-06-01 Karnevalsloppet, Avesta 

Motion 5 km (130 fullföljande):                        

16. Stina Nilsson                        22:51

29. Erik Nilsson                         24:05

Flickor 2 km (103 fullföljande):

10. Felicia Eliasson                      9:27                    

23. Alice Nykvist                       10:24                 

33. Ella Nykvist                         11:46                 

Pojkar 2 km (103 fullföljande):

86. Albin Lundvik Barkelius     14:44                 

Flera ytterligare DOL-are deltog, men deltagande för respektive skola eller arbetsplats.

 

2018-05-27 DM 1500 m, Säter 

M45:

1. Jerker Sterneland          5:37         DM-guld 

 

2018-05-19 Brandlöpet, Norberg (priotävling) 

6,6 km (59 fullföljande):

2. Linus Folkjern            41:11 

8. Filippa Folkjern          44:14  

 

2018-05-05 DM Halvmaraton, Säter (priotävling) 

K40 (2 fullföljande):

1. Sofi Däumichen           1:33:48        DM-guld  - SAMT TOTALSEGER

M45 (6 fullföljande):

5. Jerker Sterneland         1:35:52    

 

2018-04-28 DM Terräng kort, Ludvika (priotävling) 

M45, 4 km:

1. Jerker Sterneland           15:23        DM-guld 

 

Säsong 2017 Dalarnas löparcup

Kvinnor Seniorer (37 fullföljande):

26. Stina Nilsson              22 poäng

 

Kvinnor Veteraner (30 fullföljande):

22. Sofi Däumichen          25 poäng

 

Män Veteraner (89 fullföljande):

6. Jerker Sterneland        212 poäng 

  

2017-10-15 DM Terräng lång, Säter (priotävling) 

M45, 8 km:

2. Jerker Sterneland           34:57        DM-silver 

 

2017-10-08 Hässelbyloppet (priotävling) 

Damer 10 km (193 fullföljande):

85. Erica Erixon           43:36 

 

2017-09-23 Lidingöloppet, Lidingö (priotävling) 

Män 30 km (10059 fullföljande):

4695. Jerker Sterneland        2:57:18 

 

2017-09-02 Hultsfreds marathon  

Herrar (12 fullföljande):

2. Jerker Sterneland             3:19:53

 

2017-08-26 Skördeloppet, Hedemora (priotävling) 

Damer 10 km (19 fullföljande):

16. Filippa Folkjern        58:10 

 

Damer 5 km (82 fullföljande):

1. Annica Norman          20:15 

  

2017-08-19 Vasakvartetten, Sälen-Mora (priotävling) 

Damer 90 km, 4 sträckor (25 fullföljande lag):

3. Dalaportens OL             

07:21:17

(Anna Lindgren, Annica Norman, Sofi Däumichen, Ann-Sofie Eliasson)

 

2017-08-12 Stripastafetten, Guldsmedshyttan (priotävling) 

Damer 3x6 km (5 fullföljande lag):

2. Dalaportens damlag       1:18:42

(Anna Lindgren 27:56, Annica Norman 25:15, Sofi Däumichen 25:31)

 

2017-07-01 Engelbrektsstafetten, Norberg (priotävling) 

Damer 5x5 km (5 fullföljande lag):

2. Dalaportens damlag     1:53:31

(Anna-Karin Engström 22:42, Filippa Folkjern 25:31, Elisabeth Assarsson 23:05, Ann-Sofie Eliasson 21:06, Sofi Däumichen 21:07)

 

Öppen klass 5x5 km (20 fullföljande lag):

15. Dalaportens mixlag   2:05:34 

 (Michael Andersson 21:24, Linus Folkjern 25:03, Birck Wärnström 24:10, Charlie Eliasson 28:18, Pelle Eliasson 26:39)

 

Ungdomsstafetten 3x1,5 km (6 fullföljande lag):

3. Dalaportens OL         21:42

 (Nellie Eliasson 7:36, Signe Folkjern 7:16, Felicia Eliasson 6:50)

 

2017-06-02 Karnevalsloppet, Avesta (priotävling) 

Damer 8 km (26 fullföljande):

2. Sofi Däumichen       32:29 

8. Stina Nilsson            38:42

 

Herrar 8 km (97 fullföljande):

22. Jerker Sterneland    32:56 

 

2017-05-24 – 28: 5 marathon på 5 dagar, Göteborg 

Dag 1 (14 fullföljande): 2. Jerker Sterneland           3:45:29

Dag 2 (10 fullföljande): 1. Jerker Sterneland           3:54:50

Dag 3 (12 fullföljande): 1. Jerker Sterneland           3:52:29

Dag 4 (11 fullföljande): 1. Jerker Sterneland           3:55:11

Dag 5 (13 fullföljande): 5. Jerker Sterneland           3:46:35

Totalt: (6 fullföljande): 1. Jerker Sterneland     19:14:34

 

2017-05-20 Brandlöpet, Norberg (priotävling) 

Damer 12 km (30 fullföljande):

1. Sofi Däumichen        59:49 

3. Malin Fuhr                63:44

 

Herrar 12 km (37 fullföljande):

9. Olov Gohde               65:15 

 

Damer 6 km (22 fullföljande):

1. Filippa Folkjern         40:00 

17. Kristina Kihlström   55:05

 

Herrar 6 km (11 fullföljande):

3. Linus Folkjern          38:43 

4. Ossian Kihlström      39:59

 

2017-05-06 Säter marathon (priotävling) 

M 45:

1. Jerker Sterneland            3:26:22       DM- guld

 

2017-04-29 Trosa Ultra Backyard 

Herrar (93 fullföljande):

5. Jerker Sterneland           167,7 km 

 

2017-04-22 ATEA marathon, Västerås (priotävling) 

Herrar (137 fullföljande):

28. Jerker Sterneland          3:34:52 

 

Damer, Halvmarathon (193 fullföljande):

5. Sofi Däumichen             1:32:48

122. Filippa Folkjern          2:06:47

 

2017-04-08 Omtankeloppet, Borlänge 

Herrar 10 km (56 fullföljande):

25. Jerker Sterneland           42:12         DM-guld 

 

2017-03-25 Borlänge 6-timmars 

Herrar (76 fullföljande):

10. Jerker Sterneland           66,51 km 

 

2017-02-26 DM 3000 m, Falun 

M45, 3000 m:

2. Jerker Sterneland           12:00        DM-silver 

 

2016-11-05 Vintermarathon, Stockholm

Herrar (216 fullföljande):

63. Jerker Sterneland           3:27:56 

 

2016-10-09 Hässelbyloppet

Damer 10 km tävling (167 fullföljande):

63. Sofi Däumichen           42:21

 

2016-10-08 DM Terräng lång, Falun

Herrar 45:

2. Jerker Sterneland           38:49          DM-silver

 

2016-09-24 Lidingöloppet (priotävling) 

Damer 30 km (4 255 fullföljande):

248. Erica Erixon                   2:36:06

Herrar 30 km (11 179 fullföljande):

889. Jerker Sterneland           2:21:48

10862. Magnus Johansson     4:22:57

 

2016-09-10 Stockholms halvmarathon (priotävling) 

Damer 21,1 km (4 097 fullföljande):

1494. Filippa Folkjern          2:03:42

 

2016-08-27 Skördeloppet, Hedemora (priotävling) 

Damer 5 km (91 fullföljande):

2. Annica Norman          20:37

Damer 10 km (13 fullföljande):

2. Sofi Däumichen          44:16

8. Filippa Folkjern          57:38

 

2016-07-09 Engelbrektsstafetten, Norberg (priotävling) 

Damer 5x5 km (6 fullföljande lag):

3. Dalaportens damlag          01:52:26

(Charlotte Andersson 24:00, Anna Lindgren 21:51, Therese Sterneland 24:54, Ann-Sofie Eliasson 21:17, Sofi Däumichen 20:27)

 

Öppen klass 5x5 km (36 fullföljande lag):

31. Dalaportens mixlag     02:04:17

(Filippa Folkjern 24:29, Lisa Silvemark 24:21, Lena Kihlström 27:50, Kersti Grundberg 26:19, Olov Gohde 21:20)

 

2016-05-21 DM 10.000 m, Falun

M45:

1. Jerker Sterneland             42:42       DM-guld

 

2016-04-23 Säter Marathon (priotävling)

M45:

2. Jerker Sterneland          3:41:10       DM-guld

K35 Halv:

1. Sofi Däumichen            1:31:36

K45 Halv:

2. Erika Erixon                  1:37:43

 

2016-04-02 Borlänge 6-timmars (priotävling)

Damer (36 fullföljande):

11. Lena Kihlström           50 658 m

21. Kristina Kihlström       43 963 m

 

Herrar (86 fullföljande):

17. Jerker Sterneland       61 536 m

 

2015-11-07 Vintermarathon, Stockholm

Herrar (317 fullföljande):

102. Jerker Sterneland   3:27:27

 

2015-10-18 DM terräng (priotävling)

K35, 8 km:

2. Marita Lövstad Eriksson     39:00     DM-silver

M45, 8 km:

2. Jerker Sterneland                 36:00     DM-silver

 

2015-10-17 Beat the Mountain, Borlänge

Damer 10 km (71 fullföljande):

7. Marita Lövstad Eriksson       1:28:24

 

2015-10-03 Tjurruset, Stockholm

Damer 10 km (2280 fullföljande):

67. Marita Lövstad Eriksson       1:08:08

 

2015-09-05 Hultsfreds marathon

Herrar (12 fullföljande):

2. Jerker Sterneland       3:29:19

 

2015-08-29 Hässelbyloppet, Hässelby (priotävling) 

Damer, tävling 10 km (210 fullföljande):

60. Sofi Däumichen 42:15

 

Damer, motion 10 km (1965 fullföljande):

394. Ida Bivesjö 50:21 

464. Filippa Folkjern 51:05

708. Gabriella Dellen 53:30 

 

2015-08-29 Skördeloppet, Hedemora (priotävling) 

5 km (125 fullföljande):

29. Fredrik Sterneland      25:00 

87. Henrik Sterneland       31:50

 

2015-08-08 AXA Fjällmarathon

Damer (168 fullföljande):

68. Marita Lövstad Eriksson       6:24:49

  

2015-07-05 -- 11 Jessheim 6-dagars, Norge

Herrar (18 startande):

8. Jerker Sterneland      550,487 km 

 

2015-07-04 Engelbrektsstafetten, Norberg (priotävling) 

Damer 5x5 km (3 fullföljande lag):

1. Dalaporten Lag 2      01:57:32

 (Ida Bivesjö 24:13, Bella Dellen 24:49, Filippa Folkjern 25:36, Marita Lövstad Eriksson 22:18, Sofi Däumichen 20:38)

 

Ungdom 3x1,5 km (5 fullföljande lag):

4. Dalaporten Pojkar   22:45 

(Ossian Kihlström 08:04, Linus Folkjern 07:44, Simon Andersson 06:57)

5. Dalaporten Tjejer    28:07 

(Saga Jåfs 08:28, Meja Kihlström 11:06, Signe Folkjern 08:34)

 

2015-07-03 Engelbrektslöpet, Norberg

Damer 10 km (9 fullföljande):

1. Karin Vemhäll          39:27

 

 

2015-06-05 Karnevalsloppet, Avesta (priotävling) 

Damer 8 km (47 fullföljande):

2. Karin Vemhäll          30:42

3. Annica Norman        32:02

5. Sofi Däumichen        33:11

 

Motion 5 km (126 fullföljande):
17. Ida Bivesjö              22:20

25. Henrik Sterneland   23:18

26. Filippa Folkjern        23:20

37. Annika Hofling         25:05

40. Ann-Sofi Hofling      25:20

77. Kristina Kihlström    29:18

 

2015-05-30 Stockholm marathon, 42,2 km

Damer (3922 fullföljande):

289. Marita Eriksson        03:32:45 

1850. Lena Kihlström       04:17:04

 

 

2015-05-25 Blodomloppet, Borlänge (priotävling) 

Dam 10 km (496 fullföljande):

8. Sofi Däumichen                   41:29

448. Kristina Kihlström         1:06:04

 

Herr 10 km (805 fullföljande):

90. Jerker Sterneland             41:27


Dam 5 km (2599 fullföljande):

3. Karin Vemhäll                     18:51

4. Annica Norman                  19:13

18. Marita Lövstad Eriksson  21:34

47. Ida Bivesjö                       22:50

80. Filippa Folkjern                23:44

95. Bella Dellen                     24:02

210. Lena Kihlström              26:09

349. Annica Hofling               27:40

386. Ann-Sofie Hofling          27:56


Herr 5 km (1146 fullföljande):

51. Olov Gohde                    20:22

174. Fredrik Sterneland       23:25

 

2015-05-13 The Run, Västerås (priotävling) 

Damer 10 km (21 fullföljande):
3. Marita Eriksson         50.19

 

Herrar 10 km (47 fullföljande):

17. Erik Gohde              48.39

 

Damer 5 km (55 fullföljande):

4. Annica Norman         22.15

15. Filippa Folkjern        27.48

19. Lena Kihlström        28.29

 

Herrar 5 km (64 fullföljande):

16. Fredrik Sterneland   25.37

17. Jerker Sterneland    25.40

36. Niklas Sterneland    30.10

37. Henrik Sterneland    30.11

 

2015-05-10 Högsberget runt, Avesta

Damer 9,5 km (5 fullföljande):
1. Marita Eriksson         46.43

2. Filippa Folkjern         52:31

3. Lena Kihlström         53:42

5. Kristina Kihlström   1:09:45

 

 

2015-04-25 Säter Marathon (priotävling) 

Marathon M45 (6 fullföljande):

3. Jerker Sterneland                  3:18:30      DM-GULD


Halvmarathon K35 (4 fullföljande):

1. Sofi Däumichen                     1:31:44

4. Marita Eriksson                      1:42:59


Halvmarathon K40 (2 fullföljande):

1.  Annica Norman                     1:31:29


Halvmarathon K45 (1 fullföljande):

1.   Lena Kihlström                     1:57:08


Kvartsmarathon (37 fullföljande):

20. Filippa Folkjern                        55:43

35. Kristina Kihlström                 1:07:30


2015-04-06 Enhörnas påsksmäll

Damer 10 km (11 fullföljande):

3. Annica Norman                         41:41

 

2015-03-28 Borlänge 6-Timmars (priotävling) 

Herrar (96 fullföljande)

12. Jerker Sterneland                  64,107 km


2015-01-10 Stadion Marathon, Stockholm

Herrar (66 fullföljande):

15. Jerker Sterneland                 3:36:35

 

2014-11-08 Vintermarathon, Stockholm

Damer (109 fullföljande):

23. Annica Norman                   3:41:02

24. Anna Lindgren                     3:41:02  (DEBUT!)

 

Herrar (326 fullföljande):

130. Jerker Sterneland              3:33:33

 

2014-11-01 Västerås Nattmarathon

Herrar:

3. Jerker Sterneland                 3:59:14

 

2014-10-18 Toughest (Obstacle Race) Göteborg, 8km

Damer (1071 fullföljande):

50. Marita Eriksson                 1:13:45

 

2014-10-12 Hässelbyloppet, 10 km

Damer Tävling (217 fullföljande):

168. Marita Eriksson                  46:56                 

 

Damer Motion (1818 fullföljande):

498. Filippa Folkjern                  52:17                 

573. Gabriella Dellen                 52:57                 

759. Ida Bivesjö                        54:48                 

 

2014-10-11       DM Terräng lång, Säter 8 km

M22:

1. Fredrik Sterneland                45:09                  DM-GULD

M45:

2. Jerker Sterneland                 34:32                  DM-SILVER

 

2014-10-04 Tjurruset Stockholm, 10km

Damer (1929 fullföljande):

95. Marita Eriksson                    01:07:04

 

2014-09-27 Lidingöloppet

K30 (4520 fullföljande):

44. Karin Vemhäll                       02:23:09

 

M30 (12450 fullföljande):

578. Rickard Wallén                   02:15:18

1401. Jerker Sterneland             02:27:10

 

2014-09-13 Tjurruset Karlstad, 10km

Damer (1031 fullföljande):

47. Marita Eriksson                    01:07:42

 

2014-09-06 Hultsfreds marathon

Män (21 fullföljande):

4. Jerker Sterneland                 03:28:38

 

2014-09-06 Skördeloppet, Hedemora

Damer, 10km (15 fullföljande)

1. Sofi Däumichen                      42:53

 

Damer, 5km (52 fullföljande)

1. Annika Norman                      20:29                 

6. Therese Sterneland             24:35                 

 

Herrar, 5km (35 fullföljande)

25. Fredrik Sterneland             25:54                  

 

2014-08-23 Vasastafetten

Damer (52 fullföljande lag):

5. Dalaportens OL                   6:48:32

(Åsa Bergman, Anna Lindgren, Lisa Silvemark, Annica Norman, Karin Vemhäll, Patrizia Strandman, Malin Björkqvist, Marita Lövstad, Emelie Bränd, Sofi Däumichen)

 

2014-08-02 AXA Fjällmaraton

Öppet Fjäll, Damer Solo (69 fullföljande):

16. Marita Eriksson                 6:11:39

 

2014-07-05 Engelbrektsstafetten 5x5 km

Damer (8 fullföljande lag):

1. Dalaportens OL lag 1          1:40:43

(Åsa Bergman, Lisa Silvemark, Sofi Däumichen, Annica Norman, Julia Forsmark)

 

Öppen klass (29 fullföljande lag):

22. Dalaportens OL lag 2        2:10:21

(Kristina Kihlström, Hanna Enoksson, Lena Kihlström, Ann-Sofi Hofling, Olov Gohde)

 

2014-05-30 Bruksrundan, Fagersta

Damer, 10 km (8 fullföljande):

1. Karin Vemhäll                       39:05

 

2014-05-31 Stockholm Marathon

Kvinnor (4123 fullföljande):

498. Marita Eriksson              3:44:48

 

2014-05-26 Blodomloppet, Borlänge (Priotävling)

Dam, 5 km (2455 fullföljande):

2. Karin Vemhäll                 18:17

8. Annica Norman               19:26

11. Lisa Silvemark               19:51

17. Malin Björkqvist             20:17

35. Anna Lindgren               21:35

119. Amanda Nordlöf           24:14

122. Sofi Däumichen           24:18

1345. Kristina Kihlström      34:23

1600. Lena Kihlström          36:37

 

Lag (79 fullföljande lag):

1. Dalaportens OL 2  2:00:25  

 

Herr, 10 km (881 fullföljande): 

89. Jerker Sterneland          40:23

 

2014-05-17 Göteborgsvarvet (halvmarathon)

Kvinnor (16412 fullföljande):

125. Sofi Däumichen      1:34:26 

967. Marita Eriksson      1:45:25 

8997. Amanda Nordlöf    2:13:01

 

2014-04-26 Säter Marathon, Säter (Priotävling)

Män Senior (11 fullföljande):

7. Rickard Wallén         3:06:08  DM-SILVER

 

M45 (5 fullföljande):

2. Jerker Sterneland      3:26:49  DM-GULD

 

Motion (15 fullföljande):

15. Henrik Näsman       5:04:55

 

Halvmarathon, K35 (3 fullföljande):

1. Sofi Däumichen        1:32:31

 

Halvmarathon, K40 (3 fullföljande):

2. Annica Norman        1:32:52

 

2014-04-26 Tough Viking (obstacle race), Göteborg, 8 km

Kvinnor (766 fullföljande):

22. Marita Eriksson      1:04:09

 

 

2014-02-02 DM 3000 meter, Falun (Priotävling)

M22

4. Peter Andersson         11:02      DM-BRONS

M45

3. Jerker Sterneland        11:04      DM-BRONS

 

2013-09-28 Lidingöloppet

K30

18. Karin Vemhäll           02:14:31

32. Johanna Edin            02:17:08

63. Annica Norman         02:24:21

594. Anna Lindgren         02:45:39

 

M30 

413. Rickard Wallén        02:10:31

1860. Jerker Sterneland   02:27:29

4911. Kjell Holm              02:46:40

 

MK15 

1954. Anna Karlsson       01:44:53

4569. Lars Karlsson        01:49:10

 

2013-08-24 Vasastafetten, 90 km

Damer (51 lag):

2. Dalaportens OL   6:43:42  (Malin Björqvist, Helena Andersson, Lisa Silvemark, Annica Norman, Karin Vemhäll, Åsa Bergman, Martina Sundberg, Marita Eriksson, Anna Lindgren, Sofi Däumichen)

 

Herrar (289 lag):

32. Dalaportens OL   7:00:13  (Jerker Sterneland, Dan Arvidsson, Rickard Wallén, Kristina Kihlström, Lena Kihlström, Viktor Larsson, (samt inlånade: Alexander Sjödin, Anders Andersson, Harri Ketonen, Linnea Sjödin)

 

2013-07-06 Engelbrektsstafetten, 5x5 km

Damer (7 lag):

1. Dalaportens OL, lag 1       1:45:49  (Sofi Däumichen, Anna Lindgren, Petra Wullrich, Lisa Silvemark, Karin Vemhäll)

7. Dalaportens OL, lag 2       2:12:44   (Linda Malta, Ann-Sofi Hofling, Filippa Folkjern, Kristina Kihlström, Marita Lövstad Eriksson)

 

2013-07-05 Engelbrektsloppet 10km
Karin Vemhäll 1a 40.50
2013-07-05 Engelbrektsloppet 5km
Annica Norman 1a 19.42
VSM Gävle 5000m
Annica Norman 4a 19.29
 
Stålisloppet 10km
Annica Norman 1a 39.20
 
Tjejmilen 10km
Karin Vemhäll 13e 39.02
Linda Malta 52.29

 

 

2013-06-01 Stockholm Marathon

Kvinnor 42,2 km (3920 fullföljande)

1714. Lena Kihlström     4:18:37

 

2013-05-31 Karnevalsloppet, Avesta

Damer, 8 km (70 fullföljande)

1. Karin Vemhäll          30:44

4. Annica Norman        33:01

7. Anna Lindgren         34:14

8. Martina Sundberg     34:47

 

Herrar, 8 km (146 fullföljande)

32. Jerker Sterneland   33:07

Inga officiella DOL-resultat, men DOL:are som fullföljt! Meddela gärna om någon är missad i resultatlistan!

 

2013-05-22 Vårruset, Västerås 5 km

(724 fullföljande)

7. Annica Norman                 19:25

21. Anna Lindgren                 20:39

 

2013-05-20 Blodomloppet, Borlänge, 5/10 km

Damer 10 km (517 fullföljande):

9. Malin Björkqvist                43:36

16. Martina Sundberg            45:09

 

Damer 5 km (2114 fullföljande):

4. Lisa Silvemark                  20:01

13. Karin Holm                     20:45

 

2013-05-04 Kungsholmen Runt, 21/10 km

Män, 10 km (1015 fullföljande):

50. Leon Spiller                    37:43

 

2013-05-04 Lidingö Ultra, 50 km

M Sen (257 fullföljande)

87. Jerker Sterneland          4:52:59

 

2013-04-27 Säter Marathon / Halvmara / Kvartsmara

Maraton, M Sen (3 fullföljande)

2. Rickard Wallén                3:02:27

Maraton, M40 (3 fullföljande)

1. Jerker Sterneland            3:33:35      DM-GULD

 

Halvmarathon, K Sen (4 fullföljande)

2. Karin Vemhäll                 1:30:34

Halvmarathon, K35 (4 fullföljande)

1. Annica Norman               1:31:25

3. Sofi Däumichen              1:34:10

 

2013-04-13 Täby Extreme Challange, 100/50 miles trail

Män 50 miles (80 km, 53 startande)

24. Jerker Sterneland             9:08:38

 

2013-04-06 Startmilen, 10 km, Örebro

Kvinnor (19 fullföljande)

13. Anna Lindgren          43:36

 

K35 (6 fullföljande)

3. Annica Norman          41:30

 

2013-02-24 DM 3000 m, Falun

K Sen

1. Annica Norman           11:28       DM-GULD

 

2013-02-16 VDM 300 m, Falun

K35

1. Annica Norman           49,1         DM-GULD

 

2013-02-03 VDM 3000 m, Falun

K35

2. Annica Norman           11:46       DM-SILVER

 

2012-11-10 Borås 6-timmarslopp

Män (91 fullföljande)

46. Jerker Sterneland         54,127 km

 

2012-11-03 Vintermarathon, 42 km, Stockholm

Män (169 fullföljande)

83. Jerker Sterneland       3:43:06

 

2012-10-14 Hässelbyloppet, 10 km

Kvinnor (1923 fullföljande)

71. Sofi Däumichen            43:24

 

Män (2954 fullföljande)

432. Jerker Sterneland         41:01

 

2012-09-30 Berlin Marathon

Kvinnor (7898 fullföljande)

215. Annica Norman         3:20:51

 

2012-09-29 Lidingöloppet, 30 km

Kvinnor (4808 anmälda)

38. Karin Vemhäll             2:21:34

92. Anna Lindgren             2:28:32

 

Män (15311 anmälda)

641. Leon Spiller               2:16:12

1014. Jerker Sterneland     2:22:37

 

2012-09-16 Träflasklöpet, Sundborn

K Sen, 18 km (6 fullföljande)

2. Karin Vemhäll               1:17:59

 

2012-09-16 VDM 1500m, Avesta

M40 (2 deltagare)

1. Jerker Sterneland            5:31         DM-GULD

 

2012-09-15 Stockholms Halvmarathon, 21 km

Män (7909 fullföljande)

293. Leon Spiller                 1:26:24

1015. Jerker Sterneland      1:34:16

 

2012-09-11 DM Terräng lång, Säter

Män Sen, 12 km (3 deltagare)

1. Viktor Larsson               54:35         DM-GULD

 

2012-09-08 Norasjön runt, 21 km

Kvinnor seniorer (5 fullföljande)

3. Anna Lindgren             1:33:48

 

2012-09-08 Hultsfreds marathon, 42 km

Herrar (31 fullföljande)

3. Jerker Sterneland        3:12:48

 

2012-09-08 Svarta maran (Svartådalen), 25 km

Kvinnor (16 fullföljande)

8. Lena Kihlström            2:26:35

 

2012-08-25 Månkarbo marathon, 42 km

Herrar (44 startande)

11. Jerker Sterneland      3:37:59

 

2012-08-18 Vasastafetten, 90 km Sälen-Mora

Dam (36 fullföljande lag)

2. Dalaportens OL       06:47:57

(Malin Björkkvist, Anna Lindgren, Maria Jonsson, Annica Norman, Karin Vemhäll, Sara Lundblad, Lisa Silvemark, Linda Mattsson, Therese Sterneland, Sofi Däumichen)

 

Mixedklass (292 fullföljande lag)

21. Dalaportens OL      06:49:07

(Oskar Backlund, Leon Spiller, Viktor Larsson, Jonas Karlsson, Jerker Sterneland, Amanda Nordlöf, Emelie Bränd, Lena Kihlström, Habib Jafari, Peter Andersson)

 

2012-07-14 Stångehamnsmilen, Oskarshamn (89 fullföljande)

34. Thérèse Sterneland          44:57  (4:e dam)

 

2012-07-14 Jubileumsmarathon, Stockholm

Herrar (3175 fullföljande)

1032. Jerker Sterneland         3:52:12

 

2012-07-07 Engelbrektsstafetten, 5x5 km

Damer (10 fullföljande lag)

1. Dalaporten, lag 1          1:41:07

(Thérèse S 21:31, Anna L 20:05, Annica N 20:03, Sofi D 20:18, Karin V 19:10)

4. Dalaporten, lag 2          1:47:25

(Johanna E 20:25, Lisa S 21:00, Malin F 19:46, Emelie B 22:23, Amanda N 23:51)

 

Herrar (38 fullföljande lag)

6. Dalaporten                   1:32:28

(Leon S 18:15, Oskar B 19:33, Jonas K 18:15, Habib J 20:36, Viktor L 15:49)

 

2012-06-29 Lapland Ultra, SM 100 km

Herrar (32 startande, 20 fullföljande)

11. Jerker Sterneland          9:51:38

 

2012-06-22 Orsakajt'n, Orsa

Damer Tävling, 15 km (22 fullföljande)

9. Annica Norman        1:05:37

11. Anna Lindgren        1:07:28

Herrar Tävling, 25 km (12 fullföljande)

8. Viktor Larsson          1:50:07

 

2012-06-12 Par-loppet, Stockholm (5+5 km)

Damer (222 fullföljande par)

4. Johanna Edin (20:54) & Lisa Silvemark (21:38)                   42:32

Mixed (593 fullföljande par)

14. Viktor Larsson (20:18) & Annica Norman (20:30)               40:48

15. Jerker Sterneland (20:05) & Thérèse Sterneland (21:06)    41:11

 

2012-06-06 DM 10 000 meter, Ludvika

KSen

1. Karin Vemhäll            39:01    DM-GULD

K35

1. Thérèse Sterneland    44:47    DM-GULD

M40

4. Jerker Sterneland      40:20

 

2012-06-02 Stockholm Marathon

Kvinnor 42,2 km (3343 fullföljande)

1435. Lena Kihlström     4:19:05

 

2012-06-01 Karnevalsloppet, Avesta

Damer, 8 km (58 fullföljande)

3. Karin Vemhäll          30:22

7. Annica Norman        32:39

8. Sofi Däumichen       32:48

9. Anna Lindgren         33:11

 

Herrar, 8 km (158 fullföljande)

23. Oskar Backlund      30:00

30. Peter Andersson     31:31

35. Jerker Sterneland   32:21

41. Thomas Andersson 33:07

46. Habib Jafari            33:41

 

2012-05-28 Blodomloppet Borlänge

Kvinnor, 10 km (477 fullföljande)

2. Karin Vemhäll             39:18

 

2012-05-21 Vårruset Västerås (5 km)

Kvinnor (469 fullföljande)

6. Annica Norman           20:00

9. Anna Lindgren            20:27

12. Thérèse Sterneland   20:38

 

2012-05-18 Fagersta Bruksrunda (10 km)

Kvinnor (11 fullföljande)

1. Sofi Däumichen         42:24

 

2012-05-12 Göteborgsvarvet (halvmara 21,1 km)

Kvinnor (13764 fullföljande)

133. Annica Norman        1.32:48

213. Sofi Däumichen       1:35:11

311. Anna Lindgren         1:37:19

3862. Lena Kihlström       1:57:20

 

Män (30429 fullföljande)

3729. Oskar Backlund      1:36:06

 

2012-05-05 Kungsholmen runt (halvmara/10 km)

10 km, Kvinnor

20. Anna Lindgren        43:59

10 km, Män

48. Leon Spiller            39:17

 

2012-04-28 Säter marathon (42,2 km, DM)

KSen

1. Martina Callmer        3:19:21    DM-GULD

M40

5. Jerker Sterneland     3:26:35    DM-SILVER

 

Kvartsmaran, motionsklass

11. Annica Norman           44:50  (K1)
12. Sofi Däumichen          45:00  (K2)
14. Thérèse Sterneland     46:28  (K3)
15. Anna Lindgren            46:37  (K4)

 

2012-04-21 Kungsbackaloppet (42,2 km)

2. Jerker Sterneland       3:04:56

 

2012-03-31 Startmilen (10 km), Örebro

K Sen

6. Karin Vemhäll       41:20

11. Sofi Däumichen   42:32

12. Anna Lindgren     44:16

K35

1. Annica Norman      41:20

 

2012-03-31 Borlänge 6-timmars (tidslopp)

Herrar tävling

3. Jerker Sterneland  70237 m

 

2012-03-24 Premiärmilen (10 km), Stockholm (735 herrar i tävlingsklassen)

Herrar tävling

116. Jonas Karlsson      38:23 

244. Jerker Sterneland  40:47 

 

2012-02-26 DM 3000 m (inomhus), Falun

K Sen
1. Karin Vemhäll          11.05,2        DM-GULD

2. Sofi Däumichen        11.32,1        DM-SILVER

3. Lisa Silvemark           11.56,7        DM-BRONS

4. Thérèse Sterneland   12.06,1

M Sen

5. Oskar Backlund          11.00,2 

 

2012-02-05 DM 3000 m (inomhus), Falun

M22

1. Habib Jafari          11.29,1        DM-GULD

 

K 35

1. Annica Norman     11.35,2        DM-GULD

M 40

4. Jerker Sterneland  11.24,0

 

2011-09-24 Lidingöloppet 30 km

K 30km

Karin Vemhäll        02:18:32 (plats 22 av 3369 kvinnor)

Annica Norman      02:28:52

Anna Lindgren        02:31:49

Lena Kihlström       02:59:52

M 30km

Jerker Sterneland   02:24:13

 

15 km-klassen

Kenneth Persson    01:26:48

Anna Karlsson        01:41:57

 

2011-08-20 Vasastafetten 90 km, Sälen-Mora

Damklass:

1. Dalaportens OL                   6:43:44

(Lisa Silvemark, Anna Lindgren, Erica Erixon, Maria Jonsson, Johanna Edin, Karin Vemhäll, Karin Holm, Lina Lindberg, Annica Norman, Sofi Däumichen)

 

Mixedklass:

39. Dalaportens OL                07:10:40

(Jonas Karlsson, Leon Spiller, Linda Matsson, Fredrik Israelsson, Kristian Kirjanen, Lena Kihlström, Catrin Treffer, Per Stinessen, Yvonne Ekström, Matilda Lundmark)

 

2011-08-09 DM 10.000 m (Borlänge)

M 40

1. Jerker Sterneland               39.24,2           DM-GULD

K 35

1. Thérèse Sterneland            44.33,2          DM-GULD

 

2011-07-02 Engelbrektsstafetten 5x5 km, Norberg

Damer

1. Dalaportens OL       1:38:49

 

Sträcktider:

Sofi Däumichen           0:19:25

Annica Wesström       0:19:04

Lisa Silvemark             0:20:01

Anna Lindgren              0:19:36

Thérèse Sterneland     0:20:43

 

Uppdaterad: 07 JUN 2018 14:16 Skribent: Jerker Sterneland

Postadress:
Dalaportens OL - Orientering
Bjurfors 30
77493 Avesta

Kontakt:
Tel: 0706367204
E-post: This is a mailto link

Se all info